
Czym różni się coaching od mentoringu?
Мentoring a coaching – pojęcia dość zbliżone znaczeniowo. Jednak, warto mieć na uwadze, że istnieje między nimi szereg istotnych różnic. Ja jako mentorka i coach rozwoju osobistego kobiet, jestem szczególnie świadoma istoty tych różnic. Proponuję zapoznać się z nimi bliżej.
Сoaching: definicja i cechy charakterystyczne
Coaching – to metodologia, która pomaga ustawić priorytety we właściwej kolejności, odpowiednio wyznaczyć cele i osiągać je krok po kroku. Coaching nie uczy, a raczej pomaga w nauce. Nie daje gotowych odpowiedzi, ale stawia właściwe pytania w danej sytuacji życiowej.
To skuteczny instrument dla aktywnych osób, które zgubiły właściwy kierunek rozwoju. Głównym przesłaniem coachingu jest to, że każda osoba jest w stanie samodzielnie znaleźć najbardziej optymalną drogę dla osiągnięcia swoich celów, a także tempo z jakim ma się poruszać.
Мentor: definicja i charakterystyka
Mentoring – to współczesna metoda w rozwoju osobistym, polegająca na konsultowaniu i udzielaniu praktycznych porad w konkretnych kwestiach. Rolę mentora pełni zawsze wysoko wykwalifikowany specjalista z konkretnej branży, który pomaga osobom mniej doświadczonym w danej dziedzinie.
Mentoring zakłada nie tylko pomoc teoretyczną czy informacyjną, ale także stały dialog. Pomaga człowiekowi poradzić sobie z problemami, których sam nie byłby w stanie pokonać.
Wyróżniamy trzy główne rodzaje mentoringu:
- indywidualny – najbardziej powszechny typ, który polega na pracy ucznia z mentorem i bezpośredniej komunikacji na żywo;
- grupowy – mentoring indywidualny w grupie osób, które mają wspólny cel;
- zdalny – mentoring indywidualny bądź grupowy, który odbywa się zdalnie.
Сoaching vs mentoring: co wybrać?
Сoaching i mentoring – dwie podobne metody rozwojowe, które wykorzystywane są do poprawy zdrowia psychicznego i samopoznania. Aby wybrać najbardziej odpowiednią metodę dla siebie, proponuję określić, czym się różni coaching od mentoringu:
- coaching bywa krótkofalowy, podczas gdy mentoring jest zwykle procesem ciągłym, długofalowym;
- coaching motywuje i zachęca człowieka do samodzielnego znajdowania rozwiązań oraz osiągania postawionych celów, a mentoring polega na udzielaniu pomocy, przekazywaniu wiedzy, umiejętności i zdolności;
- coach a mentor oboje chcą pomóc człowiekowi w rozwoju osobistym, jednak coach może nie mieć doświadczenia zawodowego w dziedzinie danego człowieka, a mentorem jest zawsze bardziej doświadczony i wykwalifikowany specjalista;
- coaching – jest bardziej formalny, mentoring – to relacja osobista oparta na przyjaźni.
Сoaching i mentoring wyznaczają przed sobą różne cele: pierwszy z nich ma na celu poprawę i rozwój indywidualnych umiejętności danej osoby, podczas gdy drugi zakłada wsparcie i ukierunkowanie danej osoby w rozwoju jego kariery i życia osobistego.
Drogie Panie, zapraszam serdecznie na moje treningi w Warszawie lub online z dowolnego miejsca na świecie!
Z miłością,
Natalia Jefimowa – Międzynarodowa mentorka kobite, trenerka rozowju osobistego.